Arhiiv

Nädalavahetusel toimuva Eesti Nuku- ja Noorsooteatri poolt ellu kutsutud Tallinn Treff Festivali avaüritus pakub külalistele ennenägematu vaatepildi. Festivali avalöögiks kerkib vanalinna nunnaskulptuur, mis on meisterdatud kodumaisest Penosil ehitusvahust. Jüri Kuuskemaa poolt välja pakutud vanalinna legendil põhinev ja kunstnik Kalju Kivi kavandi järgi valmistatud üle kahemeetrise vahununna skulptuuri eestvedajad on Wolf Groupi kuuluv Krimelte ja Eesti Nuku- ja Noorsooteater.

„Tuleva kultuurisündmusterikka aasta eel otsustasime ka meie rääkida pealinna ajaloo suurimatest ja silmapaistvamatest lugudest,“ avaldas vahununna skulptuuri tagamaid Krimelte juhatuse esimees Jaan Puusaag. „Krimelte Hundid“ hindavad kultuuri väga kõrgelt ning mul on hea meel näha kunstiloomet läbi tavapäratu lähenemise Penosil ehitusvahu kasutuses, mis annab meie tootele kindlasti lisaväärtust,“ lisas Puusaag.
 
Peatselt valmiva vahununna näol on tegemist pilootprojektiga, mille valmistamiseks kulub ligi 50 ballooni Penosili ehitusvahtu. Kultuuripealinna aastal on aga oodata suurt Penosil skulptuurikonkurssi, mis haarab noori ja lootustandvaid kunstnikke ning arhitekte üle terve Eestimaa.

Eesti Nuku- ja Noorsooteatri juht Meelis Pai kinnitusel kerkib tuleval aastal koostöös Krimeltega ning Kalju Kivi eestvedamisel Tallinna Vanalinnas ligi 20 Penosil ehitusvahust skulptuuri, mis hakkavad sümboliseerima vanalinnaga seotud legende ning mäletamisväärseid hetki ajaloost.

Nunne tänava NUKU muuseumi jäätisekohviku väliterrassil kuni suve lõpuni paiknema hakkava vahununna taga on sajanditetagusesse aega ulatuv lugu, mis räägib 16. sajandi algul Tallinna Püha Miikaeli naistsistertslaste kloostrist ära karanud nunnadest. Kloostrist põgenenud ning ilmaliku elu kasuks otsustanud nunnad tekitasid tolleaegses ühiskonnas suure poleemika. Lugu õest Elsabest, kes esimesena kloostritolmu jalgeilt pühkis ja ilmalikku ellu tagasi pöördus, ja kelle kuju on nüüd Penosil ehitusvahu abi taaselustatud on ilus legend, mis on väärt meelespidamist.

Mitmel korral aasta eksportööriks nimetatud Wolf Groupi kuuluv Krimelte on Eesti päritolu Euroopa juhtiv ehitusvahtude ja vuugihermeetikute tootja. Lisaks Eesti tehasele on Krimeltel tootmine Venemaal ja Taanis. Krimelte ekspordigeograafia hõlmab teiste seas selliseid riike nagu Suurbritannia, Iirimaa, Norra, Rootsi, Soome, Rumeenia, Horvaatia, Hispaania, Saksamaa, Ukraina, Jaapan ja Venemaa.