Arhiiv

Eelmisel aastal enneolematult hiiglaslike vahuskulptuuridega Vanalinna külaliste südameid vallutanud Penosil Art naaseb Treff festivalile ka tänavu. Homme, 24. mail kell 13.00 toimuval Treff festivali pidulikul avatseremoonial tutvustatakse publikule kaheksat Penosil Art vahuskulptuuri.

Kolmemõõtmelised skulptuur-tähed on valminud Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri- ja installatsiooni ning ehte- ja sepakunsti osakonna tudengite poolt ning nende valmistamisele kulus ligi tuhat ballooni ehitusvahtu.

Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri osakonna juhataja ja kunstnik Kirke Kangro sõnul saab vaataja tähti mööda liikudes kokku lugeda sõna TAVALINE. See võiks panna mõtlema meie igapäeva elu ja selles leiduvate eriliste hetkede üle. „Mida võtame loomulikuna, mis on enesestmõistetav, harilik, igav ja kus peidab end teistsugune,“ loetles Kangro vaid mõningaid skulptuurides taotletuid ja mõtlemapanevaid küsimusi.

Ühe Penosil Art projekti ja ühtlasi N tähe autori Mats Laes Nuteri sõnul on N eksperimentaal-painutuslik ponnistus teha millestki sirgest korralik väänik. „3D oma kõige rõkkavamas võtmes ehk milline oleks N, kui ta ei oleks tasapinnaline, ning mis oleks tema nimi, nägu ja tegu,“ mõtiskleb Nuter. 
„Minu jaoks on grafitikunstnike autorimärgid põhimõtteliselt nende allkirjad“, rääkis L tähe autor Pauliina Jokela Soomest. „Kombineerides jänese- ja inglifiguure tähega L, muutus see tavalisest tähest minu personaalseks autorimärgiks sõnas „tavaline“, lisab noorkunstnik uhkusega.
Projekti eestvedaja ja Treff festivali suurtoetaja Wolf Groupi juhatuse esimehe Jaan Puusaagi sõnul on tal hea meel näha Penosil Art projekti pidevat arengut ning juba kolmeaastast traditsiooni. „Vahuskulptuurid on suurepärane näide kunstiloomest ja sünergiast kahe erineva valdkonna vahel, mis annab vahule kui ehitusmaterjalile lisandväärtust ning tõstab esile selle unikaalse ja esmapilgul märkamatu potentsiaali,“ lisas Puusaag.    

Mullu valmisid Penosil Art skulptuurinäituse tarbeks laulja Georg Otsa, priimabaleriin Kaie Kõrbi, dirigent Tõnu Kaljuste, maadleja Georg Lurichi, näitleja Ita Everi, ajaloolase Jüri Kuuskemaa, poeet Juhan Viidingu ja president Lennart Meri skulptuurid.

Esimene vahukuju aga ilmus linnaruumi 2010. a. Vanalinna päevade ajal, mil Nunne tänaval Nuku- ja Noorsooteatri hoone kõrval eksponeeriti Jüri Kuuskemaa pajatatud legendil põhinevat ja kunstnik Kalju Kivi kavandi järgi valminud nunna Elsabe kuju.