Arhiiv

Mai lõpus aset leidev iga-aastane rahvusvaheline etenduskunstide Tallinn Treff Festival  avatakse sellel aastal publikule ennenägematu vaatepildiga. Festivali avapauk antakse 28. mail kell 17.30 Vabaduse väljakul, kus avatakse pidulikult kodumaisest Penosil ehitusvahust meisterdatud Eesti säravate kultuuriloojate kujud.
Vabaduse väljakult asuvad graatsilised, ligi nelja-meetrised vahuskulptuurid rongkäigule Raekoja platsi suunas, kus liituvad XXX Vanalinna Päevade ja Tallinn Treff Festivali avapidustustega. Hiljem saab trehvata vahukujudega juba vanalinna tänavatel.

Kaheksa kuju autoriteks on Eesti arhitektuurimaastikul juba tuntud professionaalsed skulptorid nagu Edith Karlson, Terje Ojaver, ülimenuka groteskse installatsiooni «Hingede rändamine» autor Jass Kaselaan ja Eesti Kunstiakadeemia üliõpilased, keda juhendavad skulptuuri osakonna õppejõud koos osakonnajuhataja Jüri Ojaveriga.

«Vahuskulptuurid kujutavad eelkõige säravaid inimesi, kes on avaldanud tohutut mõju ja andnud hindamatu panuse Eesti kultuuri kujunemisse,» iseloomustas Penosil skulptuure Euroopa juhtiva ehituskeemia ja  -materjalide tootja, Krimelte, juhatuse esimees Jaan Puusaag. Puusaagi sõnul on tal hea meel näha kunstiloomet läbi tavapäratu lähenemise, mis annab ehitusvahule lisaväärtust ja edendab kultuuri.

Penosil skulptuurinäituseks valmivad laulja Georg Otsa, priimabaleriin Kaie Kõrbi, dirigent Tõnu Kaljuste, maadleja Georg Lurichi, näitleja Ita Everi, ajaloolase Jüri Kuuskemaa, poeet Juhan Viidingu ja Lennart Meri skulptuurid.

Ühe Penosil skulptuurinäituse autoritest Maigi Magnuse sõnul inspireerib teda Kaie Kõrbi puhul liikumine, mis on tavatult graatsiline kui ka jõuline. Tema sõnul on seda põnev skulptuuriks vormida. „Kasutan valmiva kuju juures liikumist. Skulptuuris peatan ajamomendi, aga sealjuures nopin välja ühe hetke, mis jääb lõputult edasi mängima,“ kirjeldas Magnus peatselt valmiva baleriini kuju.

Vahuskulptuuride  tegemiseks on arvestatud ligi tuhat ballooni Penosil ehitusvahtu ning pea 70 liitrit spetsiaalset värvkatet.

Esimest korda Penosil vahust tehtud skulptuuri saab sellel aastal näha aga juba 25. - 27. mail Viljandi Treff raames. Kuju avatakse 25. mail ja praeguse idee järgi jääb ta Ugala tiiki kaunistama festivali lõpuni.

Esimene vahukuju aga ilmus linnaruumi eelmiste vanalinna päevade ajal, mil Nunne tänaval Nuku- ja Noorsooteatri hoone kõrval eksponeeriti Jüri Kuuskemaa pajatatud legendil põhinevat ja kunstnik Kalju Kivi kavandi järgi valminud nunna Elsabe kuju. Õde Elsabe kuju pakkus ennenägematut vaatepilti ning osutus ülimenukaks turismimagnetiks nii kohalike kui ka väliskülaliste seas.

Vahukujude tegemine ja linnaruumis eksponeerimine saab võimalikuks tänu Euroopa juhtiva ehituskeemia ja -materjalide tootja Krimelte, Eesti Nuku- ja Noorsooteatri ning Tallinna Kesklinna Valitsuse koostööle.

Eelmisel aastal laineid löönuid Õde Elsabe pilte saab alla laadida siit: http://www.flickr.com/photos/wolfgroup/