Arhiiv

Uudised

Krimelte: veerandsada aastat tootmist ja tootearendust

11.09.19

Krimelte WG peakontor2

Eesti ehitusvahtude ja silikoonide tootja Krimelte tähistab tänavu 25. juubeliaastat. Omas valdkonnas sõna otseses mõttes igal mandril tuntud ettevõte investeerib aastas umbes üks miljon eurot tootearendusse ning annab tööd üle maailma enam kui 400 töötajale, keda kutsutakse hellitavalt huntideks.

Algusaastail, mil Krimelte tehas Lasnamäel alles oma tegevust alustas, räägiti Eesti töötleva tööstuse osas palju sellest, et sellise ala ettevõtete ainus võimalus äri tegemiseks on teha alltöövõttu suurtele rahvusvahelistele klientidele. Krimelte on aga ehe näide, kuidas oma tootmise ja tootearendusega võib jõuda väga kaugele. 1994. aastal ehi...

Loe täispikka artiklit tänasest Äripäeva Ehitusuudiste erilehest:
https://www.ehitusuudised.ee/sisuturundus/2019/09/11/krimelte-veerandsada-aastat-tootmist-ja-tootearendust

Krimelte uus juhatuse liige on Eddi Joost

02.09.19

eddikoos

Käesoleva aasta augustikuus nimetati Krimelte neljandaks juhatuse liikmeks Eddi Joost, kelle vastutusalaks on Krimelte grupi finantsvaldkonna juhtimine. Ettevõtte juhatuses jätkavad esimees Peeter Tohver ning Jaan Puusaag ja Jaanus Paeväli.

Peeter Tohver põhjendab Eddi Joosti kaasamist grupi ärimahu kasvuga, mistõttu muutub üha olulisemaks rahavoo juhtimine ja suhted finantsasutustega. „Juhatuse liikmena saab Eddi finantsvaldkonna juhtimisel efektiivsemalt tegutseda, “ kinnitab Tohver.

Eddi on igapäevaselt osalenud juhatuse töös alates 2018. aastast, mil ta liitus Krimelte hundikarjaga. „Võtan juhatuse liikmeks nimetamist suure tunnustusena seni tehtule ning annan endast jätkuvalt parima ettevõtte ja kogu meeskonna arendamisse,“ sõnab Joost.

Eddi Joost on lõpetanud Tallinna Ülikooli praktilise filosoofia magistriõppe ja EBS bakalaureuseõppe majanduses. Varasemalt on ta töötanud juhtivatel ametikohtadel Eesti panganduses, finantsnõustamise valdkonnas ja 2013-2018 osalenud tootmisettevõtte juhtimises. Kogemuste pagasit finants- ja tootmisvaldkonnas on tal kogunenud üle 20 aasta.

Krimelte osales jalgpalliturniiril

27.08.19

Möödunud laupäeval toimus A. Le Coq Arena kompleksis turniir Firmade Jalgpall 2019, kus oli taaskord esindatud ka Krimelte meeskond. Wolf Group|Krimelte brändijuhi Anneli Kulveri sõnul oli meeskond tulemusele orienteeritud ning rünnak igati tasemel. „Võitlesime, lõime ilusaid väravaid ning ründes tehti tehniliselt korralikku söödumängu. Kuigi pjedestaali kohta me ei saavutanud, siis häbi pole põhjust tunda,“ tõdeb Kulver.

Kokku peeti 97 kaasahaaravat jalgpallimatši, kus osales 26 meeskonda ja 5 naiskonda. Jalgpalliturniiri eesmärk on pakkuda ettevõtetele meeleolukat koosviibimist läbi põnevate jalgpallikohtumiste. 

jalkameeskond 2019

Neutraalsed vs happelised silikoonid

13.07.19

PILT.EE

Keemias liigitatakse aineid aluselisteks, neutraalseteks ja happelisteks. Ehitussilikoone jaotatakse tardumisprotsessil eralduvate ühendite järgi sarnaselt neutraalseteks või happelisteks silikoonideks.

Silikoonid on üheks tuntuimaks hermeetikute alaliigiks. Tänu elastsusele, heale liikumisvõimele vuugis, kõrgele UV- ning ilmastikukindlusele leiavad need kasutust paljudes erinevates rakendustes. Vaatleme kahte silikoonitüüpi ning nende kasutuskohti alljärgnevalt lähemalt.

Erinevus ei seisne ainult lõhnas

Nii neutraalsed kui ka happelised ühekomponentsed silikoonid tarduvad õhuniiskuse toimel. Kuigi tardunult näivad mõlemad äravahetamiseni sarnased, esineb nende vahel rida olulisi erinevusi, mida tuleks enne kasutamist teadvustada ja selgeks teha, et seejärel oskas juba vastavalt kasutuskohale sobiva toote valida.

Paljude jaoks seisneb neutraalsete ja happeliste silikoonide erinevus vaid lõhnas. Nagu nimigi viitab, siis happeliste silikoonide tardumisel on tunda tugevat äädikhappe lõhna. Neutraalsete silikoonide puhul on eralduvad ühendid spetsiifilise magusapoolse aroomiga või praktiliselt lõhnatud. See tuleneb neutraalsete silikoonide oksiim- või alkoksü tardumissüsteemist.

Ainult lõhnaküsimusega kahe silikooniliigi erinevused ei piirdu. Happelised silikoonid ei sobi kasutamiseks kokkupuutes katmata metallidega, kuna tardumisel eralduv äädikhape võib põhjustada korrosiooni. Samuti ei ole soovitatav kasutada happelisi silikoone tsemendi baasil toodetega (nt betoon, krohvitud pinnad, ehitusplokid jne), kuna peale tardumist ei oma need piisavat naket antud pindadega. Neutraalsed silikoonid seevastu nakkuvad eelpool nimetatud materjalidega väga hästi ja seega saab neid ka oluliselt enamates kasutuskohtades tarvitada.

Millisel juhul tuleks eelistada üht või teist tardumissüsteemi?

Asjatundmatule inimesele võiks vastata, et kahtluse korral tasuks alati eelistada neutraalset silikooni. Seda just eelpool kirjeldatud omaduste tõttu. Kui kõrvale jätta eritooted spetsiifilisteks rakendusteks, siis võib väita, et neutraalsed silikoonid töötavad suurepäraselt ka kohtades, kuhu soovitatakse happelisi silikoone. Vastupidi aga ei pruugi see väide aga kehtida. Tihendamistööd metallist sandwich-paneelide ühenduskohtades, aknapleki paigaldamisel, ventilatisoonitöödel, betoonfassaadide ning müüritiste vuukides on vaid mõningad näited, kus korrektselt paigaldatud neutraalne silikoon töötab, kuid happeline mitte.

Siiski ei maksa unustada, et on kasutuskohti, kus happelised silikoonid täidavad suurepäraselt neile esitatud ootusi ning on ainuõigeks valikuks. Näiteks sanitaarruumide tihendamistöödel, kus peamiselt kasutatavateks materjalideks on keraamilised plaadid, klaas, anodeeritud alumiinium, sobivad happelised silikoonid ideaalselt ning omavad ka teatavat hinnaeelist neutraalsete silikoonide ees. Lisaks ka klaas-klaas ühenduste, näiteks klaasvaheseinte, hermetiseerimistööd, kus tuleb välja üks happelise silikooni eelis võrreldes neutraalsega- nimelt on happeline värvitu silikoon oluliselt läbipaistvam kui analoogne neutraalne silikoon.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et silikooni valides on oluline esmalt mõelda, mis kasutuskohta seda vaja on ning milliste materjalidega see nakkuma peaks. Spetsiifilisema info tarvis saab abi meie müügiesindajalt.

Vaata ka:

Happelised silikoonid

Neutraalsed oksiimsilikoonid

Neutraalsed alkoksüsilikoonid

Tekst: Kuldar Kongo, tootejuht

Ettevõttesisest tootearendust märgatakse ja tunnustatakse

20.06.19

Foam on glass Edit veebi

Wolf Group|Krimelte on aastaid panustanud toote- ja töövahendite disaini, andmaks lisaväärtust ettevõttes arendatud vuugitäiteainetele ja ehitusliimidele.

2011.aastal pälvis Krimelte Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS), Kaubandus- ja Tööstuskoja ning Tööandjate Keskliidu väljaantava "Disaini Rakendaja 2011" auhinna. Tunnustuse tõi PENOSIL EasyGun vahu tarvis välja töötatud, rahvusvaheliselt patenteeritud aplikaator. Kui vahupüstoli või kõrsaplikaatoriga paigaldataval ehitusvahul on tavaliselt erinevusi struktuuris ja saagikuses, siis EasyGun vaht on kvaliteedis alla andmata edukalt kasutatav spetsiaalse aplikaatoriga.

2018.aastal jõudis PENOSIL EasyPRO sarja hermeetikutega kaasas olev spaatel Eesti Disainerite Liidu auhinna Bruno insenertehnilise tootedisaini lõppvooru. Spaatli puhul oli väljakutseks ühendada tööstuslik tootmine, funktsionaalne disain, ergonoomilisus ning parim kasutajakogemus. Originaalsest disainiloomingust on loota majanduslikku edu ka uusimalt tootetehnoloogiliselt saavutuselt, milleks on erilise pihustusotsikuga soojustusvaht PENOSIL EasySpray (toode pildil, rohkem infot toote kohta leiad siit).

Kuna Wolf Group|Krimelte on järjepidev strateegilise disaini rakendaja, palus EAS oma tootearendusprogrammi „Disaini Meistriklass“ žüriisse Wolf Group|Krimelte turundusdirektori Tiit Arro. 6-liikmelise žürii peamine eesmärk oli hinnata osalenud ettevõtete poole aasta töö potentsiaali, ideid, prototüüpi ning tegevusi. Programmis osalejate seas oli nii Eesti kui maailmatasemel tipptegijaid, nt Elkdata, Radis, Sarkop, Thermory, Creditinfo Eesti jne. 10 000-eurose auhinna, et oma tootearendusideed edasi arendada, sai Factory Seven OÜ. Tegu on ventilatsioonitoodetele spetsialiseerunud ettevõttega, mis lõi programmi käigus suurköökidele omanäolise disaini, hea funktsionaalsuse ning LED valgustusega moodul-köögikubu. „Factory Seven´i puhul joonistus selgelt välja, kui oluline on tootearenduse jaoks kliendiintervjuud ja silmast-silma suhtlus, et saavutada parim kasutajakogemus,“ toob Tiit Arro välja võitja eelised. „Nende esitlus oli väga kaasahaarav ning avardas ka minu kui žüriiliikme perspektiivi ja kinnitas seniseid tõekspidamisi. Samuti oli huvitav mööblitootja Radise Saksamaa case-study, mis pani igat žüriiliiget korraks mõtlema, kas ettevõttega, kus töötan, on kliendil lihtne ühendust saada, et oma tellimus sooritada,“ tõdeb Arro.

PENOSIL on Baltikumi messidel oodatud bränd

29.05.19

imporatants Picture

Wolf Group on pea kümmekond aastat osalenud PENOSILi kaubamärgiga kevadistel Baltikumi kevadmessidel, kus esitletakse uudistooted, terviklahendusi ja -arendusi. 2019.a märtsis-aprillis oldi Eestis, Lätis ja Leedus taas väljas ühtse stendikujunduse ja sõnumiga.

Ehitusvaldkonna erialamessid Māja (Lätis), Eesti Ehitab (Eestis) ja Resta (Leedus) keskenduvad innovaatiliste tehnoloogiate ning uusima oskusteabe, kogemuste ja oskuste levitamisele. Penosil Eesti müügijuhi Eva Iškova sõnul on ehitusmesside külastajad väga erineva profiiliga, kuid suures plaanis on profi- ja koduklientide osakaal võrdne. „Sihtgrupina on esindatud kaupluste esindajad nii juhtkonna kui ka jaemüügiosakonna tasemel, profimüügi eksperdid, väikefirmad ja FIE-d ning tavakülastajad, “ jagab Iškova muljeid. Krimelte LT müügijuht Sigita Gasparaviciene tõdeb, et Leedus on messikülastajate arv summaarselt veidi vähenenud, kuid kontaktid on seda väärtuslikumad ning kõik Krimelte LT olemasolevad ja võimalikud tulevased koostööpartnerid oli esindatud.

Oskusteave ja tootearendused

PENOSILi kaubamärk seisab hea tänapäevaste tihendustööde ja lahenduste eest ning on energiatõhususe direktiivist tulenevate teemade kaaskõneleja. Oleme välja töötanud mitmeid terviklahendusi energiatõhusaks aknapaigalduseks ning tootevaliku, mis aitavad lahendada aknasõlmega kaasnevaid soojus- ja niiskustehnilisi probleeme. Messidel oli fookuses õhutihendus. Õhutiheduse olulisust illustreerib muuhulgas asjaolu, et liginullenergiahoonete puhul on selle ehitusjärgne tõendamine mõõtmise teel muutunud vältimatuks. Iga külastaja sai Wolf Groupis projekteeritud ja ehitatud PENOSIL Airtightness Simulatori abil oma silmaga näha, mis juhtudel tekivad õhulekked ning kuidas neid vältida. Klientidel oli hulgaliselt küsimusi, kas lisaks ehitusvahule tuleks kasutada ka aknalinte või miks peaks vuuke veel mastiksikihiga katma. Kõikide teemade toetuseks ja kodus süvenemiseks on Wolf Group välja töötanud brändi- ja tootepõhiseid trükimaterjale, videoid ning veebilahendusi.

Hitihoiatus

Esmaesitlusena toimus PENOSIL EasySpray pihustatava vahu tutvustus ja demonstratsioon. Puuduliku soojustusega ruumides või konstruktsiooni osades, mis põhjamaa kliimas annavad märku härmatanud pinnaga, on lahenduseks fragmentsoojustus. Külmalekete seisukohtalt on kriitilised kuurid, garaažid, pööningud, keldrid, rõdud, mahutid, torustikud jne. PENOSILil on selliste kasutuskohtade tarbeks spetsiaalse spreiotsikuga pihustatav ühekomponentne soojustusvaht EasySpray. Traditsiooniliste suuremahuliste soojustusplaatide ning kinnitusvahendite asemel saab spreivahuga soojustuse toota mugavalt kohapeal. Tänu unikaalsele pihustusotsikule on võimalik isoleerida ka ebatasaseid või raskesti juurdepääsetavaid pindu. PENOSIL EasySpray ainulaadne pihustatav vaht, mille vabade isotsüanaadi monomeeride sisaldus on peaaegu olematu, seega on vahu pealekandmine on ohutu nii tervisele kui ka keskkonnale. Krimelte Latvia suurkliendihalduri Kirills Sokolovsi sõnul oli pihustatav vaht messil suureks tõmbenumbriks. „Vahetult näha, kuidas pihustatav vaht toimib, kuidas seda peale kanda ning soovi korral oma käega proovida, tõmbas palju tähelepanu terves messihallis, “ räägib Sokolovs ning teiste riikide PENOSILi juhid kinnitavad sama.

Liimid, mis on end juba tõestanud

Lisaks on hea meel tõdeda, et PENOSIL SpeedFix liimikontseptsioon, mis koosneb üheksast eriilmelisest ehitusliimist on pälvinud professionaalide tähelepanu. SpeedFixi sarja müügiveduri, mitmeotstarbelise liimvahu kõrval küsiti ohtralt ka akrüül-, lahustipõhiste ja hübriidliimide, nende nakkumispindade ja liimimistehnika kohta.

PENOSIL on Wolf Groupi peamine bränd, mille müügiüksused asuvad nii Eestis, Lätis kui Leedus.

Wolf Group | Krimelte omandas 100% osaluse Hispaania ehituskeemia ettevõttes Olive Quimica S.A

03.05.19

UusPILT 

 

30.aprillil omandas Wolf Groupi kuuluv Krimelte OÜ 100% osaluse Hispaania ettevõttes Olivé Química S.A, mille tegevusalaks on silikoonide, hermeetikute ja liimide arendamine, tootmine ja müük. Tehingu järgselt jätkab ettevõtte juhina Wolf Group | Krimelte asutaja ja juhatuse liige Jaan Puusaag.    

Krimelte OÜ on Olivé Química S.A suuromanik aastast 2014.a, mil omandati 75% osalus tänaseks 45 aastat tegutsenud perefirmas. Eesmärgiks oli siseneda Hispaania ja Lääne-Euroopa turgudele, tugevdada tooteportfelli ning ekspordigeograafiat.

Jaan Puusaagi sõnul on Hispaania tütarettevõttes 100% osaluseni jõudmine Wolf Group | Krimelte strateegiline samm, et võtta jõulisem positsioon nii Olivé Química turgudel, milleks on Hispaania kõrval ka Portugal, Prantsusmaa, Suurbritannia kui ka eksporditurgudel enam kui 50 riigis. Olivé grupis töötab rohkem kui 100 inimest ning eelmisel aastal moodustas ettevõtete konsolideeritud käive ligi 22,5 mln eurot.

„Krimelte näitas Olivé Química S.A ostuga otsustavust Olivé kaubamärgi, tootmis- ja müügiettevõtete aktiivsemaks edasiarendamiseks ning vastutust töötajate, partnerite ja klientide ees,“ sõnas viimased pool aastat ettevõtte igapäevategevust koordineerinud Jaan Puusaag. „Tänan juhatuse nimel kõiki, kes meid selles protsessis on toetanud, “ lisas ta.

Wolf Group | Krimelte juhatuse esimehe Peeter Tohveri hinnangul on loodud suurepärased eeldused turuosa suurendamiseks hispaaniakeelsetel ning Lääne-Euroopa sihtturgudel. Tehinguga kaasnevad uued võimalused, mis aitavad tugevdada grupi positsiooni hermeetikute ja liimide arendajana ning muuta veelgi atraktiivsemaks partneriks oma klientidele üle maailma, kelle seas on nii tööstused, suurehitused, projekteerimisbürood kui ka jaekauplused. „Tere tulemast uude ajastusse! “ võtab Jaan Puusaag ostutehingu ühte lausesse kokku.

Wolf Group koondab Euroopa juhtiva ehituskeemia ja -materjalide tootja Krimelte müügi- ja tootmisettevõtteid Eestis ning välismaal. Wolf Groupi tehased asuvad Eestis, Hispaanias ja Venemaal ning müügiüksused Balti riikides, Venemaal, Ukrainas, Rumeenias, Hispaanias, Prantsusmaal, Portugalis ja Ühendkuningriigis.

www.olive-systems.com

Penosil kevadistel Baltimaade messidel

13.03.19

Kert 7

 

Wolf Groupil on hea meel kutsuda oma kliente ja partnereid külastama 33-ndat rahvusvahelist ehitusmessi „Māja I 2019“ Kipsala Rahvusvahelises Näitusekeskuses Riias 14.-17. märtsil. „Māja I“ on suurim ehitusalane üritus Lätis, kus osalevad ettevõtted ja professionaalid ehitussektorist ning muudest seotud tööstusvaldkondadest. Uut teavet Penosili toodete kohta ja praktilisi nõuandeid on võimalik saada Krimelte Latvia SIA messistendilt asukohaga H-16, hall 2.

Messidel osalemine Baltikumis on muutunud traditsiooniks, kus Penosili kaubamärgiga messistendid järgivad Krimelte turundusosakonna poolt loodud kontseptsiooni. Osalemine messidel näitab Wolf Groupi mõtteviisi – iga-aastane kohalolu on vajalik samaaegselt nii uuendusmeelsuse kui ka järjepidevuse ülesnäitamiseks. Järgmised ehitusmessid toimuvad juba aprillis Tallinnas ja Vilniuses:

Eesti Ehitab 2019               Eesti Näituste messikeskus, Tallinn, Eesti
April 3-6                              Penosil Eesti OÜ: stend C-50                                              

Resta 2019                          Leedu näituste ja konverentsikeskus LITEXPO, Vilnius, Leedu
April 24-27                          UAB Krimelte LT: stend B-09

UUS! PENOSIL EasySpray – tegemist on pihustatava isolatsioonivahuga, mida kasutatakse koos Krimelte poolt disainitud spetsiaalse vahupüstoli otsa paigaldatava pihustiotsikuga. Pihustusotsik võimaldab ebaühtlaste või raskesti juurdepääsetavate pindade isoleerimist olukordades, kus traditsiooniliste isolatsioonimaterjalide kasutamine ei ole võimalik. Kõige sagedasemad kasutuskohad on pööningud, rõdud, garaažid, keldrid, erinevad konteinerid jne. Külmade pindade isoleerimine EasySprayga võimaldab hõlpsalt ka kondensatsiooni vältida.  

AIRTIGHTNESS SIMULATOR! PENOSIL pakub laia tootevalikut, et lahendada hoonete energiatõhususega seotud probleeme. Messistendil on võimalik meie õhutiheduse simulaatoriga teostada erinevaid rõhukatseid, tuvastades sellega õhulekkeid ning samal ajal veendudes, et meie ehitusvahu ja muude tihendusmaterjalide nõuetekohane kasutamine on tõeliselt tõhus.

PENOSIL SPEEDFIX! PENOSIL tõi 2018. aastal turule uue SpeedFix tootesarja, mis sisaldab üheksat ehitusliimi, mis võimaldavad kiiret naket ja loovad tugeva liimühenduse. Toodete väljatöötamisel lähtuti tarbijate soovist liimide järele, mis pakuksid parimat kasutusmugavust.

www.penosil.com

Energiatõhus ehitis algab energiatõhusatest materjalidest

08.02.19

Energiatõhus ehitis

Inimtekkeliste kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks on Euroopa Liit seadnud ambitsioonika eesmärgi vähendada neid 2050. aastaks võrreldes 1990. aastaga 80–95%. Kuna uuringute järgi moodustavad hoonete energiakulud umbes 40% energia kogutarbimisest, läheb kogu Euroopa Liit järk-järgult üle liginullenergiahoonetele, mis omakorda esitab tingimusi ehitusmaterjalidele.


„On selge, et selleks, et anda oma panust kasvuhoonegaaside vähendamiseks, tuleb kahandada energiahulka, mis kulub hoone kütmisele, jahutamisele, ventilatsioonile, vee soojendamisele ja valgustamisele ning võimaluse korral tuleks kasutada alati taastuvenergiaallikaid,” kommenteerib Krimelte OÜ tootejuht Kuldar Kongo Euroopa Liidu Hoonete Energiatõhususe Direktiivi (Energy Performance of Buildings Directive).

Kõnealuse direktiivi kohaselt peavad kõik pärast 31.12.2020 valmivad uued hooned olema liginullenergiahooned. Uusehitistele, mida kasutavad ja omavad riigiasutused, hakkas see nõue kehtima 2019. aastast.

Kongo sõnul mõjutavad hoone energiatõhusust üldine energiavajadus, tarnitava energia liik, taastuvenergiaallikatest energia tootmine krundil ning soojuskadude hulk läbi ehitise välispiirete. „Et saavutada liginullenergiahoonetele kehtestatud nõudeid, tuleb rakendada eri meetmeid ja lahendusi koos, alates hoone asendi õigest planeerimisest ja taastuvenergiaallikate kasutamisest ning lõpetades hästi läbi mõeldud välistarindite lahendusega soojakadude vähendamiseks. Liginullenergiahoonete püstitamisega Euroopas kasvavad klientide ootused ja nõudmised nii materjalide kvaliteedile kui ka neid müüvate inimeste kompetentsile.”

Ehitusmaterjalide tootjad on liginullenergiahoonete ehitamiseks mõeldud toodete arendamisse aastaid panustanud. „Näiteks meie kaubamärgi Penosil tooteportfellis on tooted, millega ehituse soojus- ja niiskustehnilisi probleeme lahendada ja nõnda energiatõhususse panustada, aga muidugi peame ka edasise tootearenduse käigus kõiki neid omadusi silmas pidama. Oleme välja töötanud terviklahenduse energiatõhusaks aknapaigalduseks, kus meie erinevad tooted aitavad lahendada probleeme ja murekohti, mis selle sõlmega kaasnevad. Lisaks energiatõhususele, peame oma lahenduste väljatöötamise puhul silmas ka nende püsivust ajas ning panust tervisliku sisekliima tagamiseks.“


Soojuskaod läbi hoone välispiirete

Levinud arusaama järgi piisab soojuskadude minimeerimiseks välistarindi soojustuskihi paksuse suurendamisest. Kuigi soojusjuhtivuskaod läbi piirete on üks enim hoone energiakulu mõjutavaid tegureid, ei tohi Kongo sõnul unustada, et lisaks soojusjuhtivuskadudele kaotab hoone soojust planeerimatute õhulekete ja külmasildade tõttu. Tihti ongi hoone soojustuskihi paksus saavutanud oma kuluefektiivse piiri, mis tähendab, et enam ei ole otstarbekas seda lisada, vaid hoopis õhulekkeid ning külmasildasid likvideerida. 

„Õhutiheduse olulisust illustreerib ka asjaolu, et liginullenergiahoonete puhul on selle ehitusjärgne tõendamine mõõtmise teel muutunud lausa vältimatuks. Välispiiretega käib kaasas hulk muid olulisi nõudeid: niiskustehniliste probleemide vältimine, sisekliima kvaliteedi tagamine, müraprobleemide vähendamine ning ka tuleohutus,” loetleb Kongo ja lisab, et hoonete puhul loetakse üheks suurimaks väljakutseks korrektse aknapaigalduse tagamist, kuna selle tarvis tuleb katkestada nii väline soojustuskiht kui ka õhu- ja veeaurukindel kiht. 


Kuidas tagada korrektne ja energiatõhus aknapaigaldus?

aknasõlm aknasõlme tekst

 

Soojakaod tuleb vähendada miinimumini. Selleks kasutada aknavuukide tihendamisel võimalikult väikese soojaerijuhtivusega materjale, näiteks PU-ehitusvahtu. Lisaks olenevad liitekoha soojajuhtivuskaod vuugi sügavusest – laia lengiga akende puhul on kaod väiksemad, sest vuugi sügavus on suurem.

Tagada õhutihedus, et vähendada soojakadusid õhulekete kaudu. Kvaliteetse montaaživahu korrektsel paigaldamisel peaks iseenesest olema liitekoha õhupidavus tagatud. Et õhupidavus oleks garanteeritud ka hoone ekspluatatsiooni käigus, tuleks täiendavalt kasutada spetsiaalseid teipe, membraane või mastikseid.

Veeaurutiheduse tagamine kaitseb sisemisi tarindeid liigniiskuse eest. Sõltuvalt kliimaoludest liigub veeaur siseruumidest väljapoole või väliskeskkonnast siseruumidesse. Esimene olukord esineb valdava osa aastast põhjamaades ning teine soojemates piirkondades. Vältimaks veeauru sattumist piirdetarindisse kasutatakse spetsiaalseid õhu- kui ka veeaurupidavad teipe, membraane või mastikseid. Sellise tarindiga peab alati kaasas käima kvaliteetne ja läbimõeldud ventilatsioonilahendus.

Tagada juhuslikult tarindisse sattunud niiskuse konstruktsioonist välja liikumine. Siia alla käivad nii ehitusaegset materjalide niiskust kui ka ebakvaliteetse projekteerimise ja/või ehitamise tõttu piirdesse sattunud niiskust. Niiskus ei tohi jääda tarindisse lõksu – selleks kasutatakse väikese veeaurutakistusega linte või isepaisuvaid tihendeid.

Kaitsta sisemisi tarindeid väliste ilmastikumõjude (UV-kiirguse, sademete, tuule) eest. Selleks tuleb vuuk täita väljastpoolt kvaliteetse ilmastikukindla hermeetiku või isepaisuva tihendiga. Kui vuugi tihendamiseks väljastpoolt kasutatakse suure veeaurukindlusega materjali, tuleb tagada konstruktsioonist välja liikuva niiskuse väljapääs, näiteks fassaadituulutusena.

Vältida külmasildasid. Selleks tuleb aken paigaldada võimalusel alati soojustuskihti, kasutada laia lengiga aknaid ning tihendada paigaldamisel tekkinud liitekohti väikese soojaerijuhtivusega montaaživahuga.

Vuugid peavad suutma võtta vastu hoone erinevaid liikumisi ja deformatsioone. Näiteks suuremõõduliste akende puhul, kus temperatuurist ja niiskusest tingitud aknaraami joonpaisumised on suuremad, on soovitatav kasutada suurema elastsusega vahtusid ning ka väliseks ilmastikukindlaks tihendamiseks sobivad kõige paremini just suure liikuvusega hermeetikud.

Tagada heliisolatsioon. Aknapaigalduse käigus on oluline tihendada praod ja lekkekohad, sest lisaks õhupidavusele aitab see parandada heliisolatsiooni. Peamiselt täidab seda nõuet juba korrektselt paigaldatud kvaliteetne montaaživaht, kuid pisemate pragude täitmiseks sobivad ka selleks ettenähtud hermeetikud, näiteks seesmise aknapõse ja aknalengi vahelise prao täitmine akrüülhermeetikuga.

Tagada tulepüsivus. Kui paigaldatakse tuletõkkeakent, tohib selleks kasutada vaid parandatud tulepüsivuse ja tuletundlikkusega sertifitseeritud tooteid!

Tutvu energiatõhusa lahendusega SIIT.


*Artikkel ajakirjast Inseneeria 02/2019, loo autor Gerli Ramler

Penosil SpeedFix – aasta olulisem liimiarendus

17.01.19

Speedfix krimelte ee

Wolf Group |  Krimelte OÜ lansseeris eelmisel aastal PENOSILi kaubamärgi all uud¬se SpeedFixi liimisarja. Toodete väljatöötamisel lähtuti tarbijate soovist liimide järele, mis pakuksid parimat kasutusmugavust. SpeedFixi liime iseloomustab kii-re algnake, tugev liimühendus ning selge viide kasutuskohtadele. Kogu liimimisprotsess on seega lihtne, kiire ja puhas. Kontseptsiooni esitlus leidis aset Baltikumi kevadmessidel Eestis, Lätis ja Leedus.


Valikusse kuulub üheksa toodet: mitme¬otstarbeline sisetöödeliim, välistingimustesse mõeldud hübriidliim, kaks läbipaistvat liimi, peegliliim, akustika- ja dekoratiivplaatide liim, uni-versaalne liimvaht, jne. Siinkohal lühiülevaade SpeedFix liimisarja toodetest:  

PENOSIL Premium SpeedFix All Interior 697  on mitmeotstarbeline liim, mis elimineerib vajaduse osta igaks tegevuseks erinev sisetööde liim. Sellega saab ühendada praktiliselt kõiki ehitusmaterjale ning paigaldada nii ukse- ja põrandaliiste, puitdetaile, tööpindu kui ka karniise.  

PENOSIL Premium SpeedFix All Exterior 777  on spetsiaalselt välistingimustesse mõeldud hübriidliim, mis nakkub puidu, telliste, betooni, klaasi ja metallidega. Ühe tootega saab liimida nii majanumbri ja postkasti, akna- ja ukseliiste, õhutus- ja tuulutusreste kui ka parandada trepiastmeid ja fassaadilt pudenenud dekoratiivkivisid. Toode peab hästi vastu temperatuurimuutustele ning põhjamaisele niiskele ja vihmasele kliimale. 

PENOSIL Premium SpeedFix High Tack 707  on üldotstarbeline hübriidliim, suure tugevuse ja kõrge viskoossusega elastne liim sise- ja välistöödeks. Liimi iseloomustab kiire kuivamine ja peaaegu olematu kahanemine. Mõeldud kasutamiseks üldehituslikel töödel, mille puhul on vajalik eriti tugev ühendus. Nakkub enim levinud ehitusmaterjalidega. 

Läbipaistvate liimide seas on valikus nii hübriidliim PENOSIL Premium SpeedFix Hybrid Crystal 799  kui ka lahustipõhine PENOSIL Premium SpeedFix Clear 909. Esimese näol on tegemist keskkonnasõbraliku, kergelt töödeldava üldotstarbelise liimiga, mis mõeldud erinevate materjalide liimimiseks ja tihendamiseks nii sise- kui välistingimustes. SpeedFix Clear 909 on seevastu soodsaim läbipaistev liim- ilmastikukindel ja ülitugeva ühendusega. 

PENOSIL Premium SpeedFix Universal 907  on sünteetilise kummi baasil valmistatud liim, mida tohib kasutada ka miinustemperatuuridel ning see talub hästi vett. Kiirelt kuivava liimiga saab nii sise- kui välisruumides liimida ja täita kõige erinevamaid materjale lihtsalt ja kiirelt. Universaalliim on mõeldud kasutamiseks kontaktliimina või ühepoolse märg-liimina. Puitkonstruktsioonielementide, puit- ja kipsplaatide ning dekoratiivpaneelide paigaldamisel aitab SpeedFix Universal 907 kruvikinnitusi tugevdada ja kruvide arvu vähendada. 

PENOSIL Premium SpeedFix Mirror 936  on sünteetilise kummi baasil kohese nakkega liim, mis ei valgu vertikaalsel pinnal alla. Liim tardub pärast lahusti aurustumist moodustades tugeva, kestva ja vastupidava ühenduse. Lisaks peeglitele ja vitraažidele saab toodet kasutada ka siseruumides dekoratiivelementide liimimiseks ning kaunistuste ja käsitööelementide valmistamiseks.  

PENOSIL Premium SpeedFix Construction 878  on universaalne liimvaht ehitustöödeks. Aastaringselt nii sise- kui välistöödeks sobiv liimvaht on eriline laia kasutuvaldkonna tõttu. See sobib ehitusplokkide liimimiseks mittekandvates vaheseintes, aknalaudade kinnitamiseks, ent ka isolatsiooni-, siseviimistlus- ja kipsplaatide kinnitamiseks. Kasutatav ka PENOSIL EasyGun® aplikaatoriga. 

PENOSIL Premium SpeedFix Acoustic Panel 625  akustika- ja dekoratiivplaatide liimi on lihtne kasutada heliisolatsiooniplaatide paigaldamiseks, summutamaks müra või kaja trepikodades, kontorites, aatriumites, kütte- ja ventilatsiooniruumides. Liimib tihedalt ja hoiab karkassi arvelt ruumi kokku.

 

www.penosil.com